صفحه 1 از 3 123 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 30 , از مجموع 72

موضوع: %$ مهندسی صنایع $%

عضو قدیمی
    آخرین بازدید
    دیروز [ ۱۸:۳۵]
    جنسيت
    خواهر
    سطح
    100
    Level completed: 0%, Points required for next Level: 0
    Overall activity: 9.0%
    افتخارات:
    SocialYour first GroupVeteranCreated Album pictures25000 Experience Points
    مخالفت
    0
    مخالفت شده 0 در 0 پست
    سپاس ها
    6,019
    سپاس شده 5,401 در 1,688 پست

Lightbulb %$ مهندسی صنایع $%

سلام بر مهندسین و دانشجویان گرامی، مخصوصاً مهندسین صنایع.

این تاپیک برای آشنایی دانش آموزان و دانشجویان رشته های مختلف با مهندسی صنایع ایجاد شده.
    (هر چند که میدونم کسی غیر از خودم اینجا مهندسی صنایع نخونده ولی مطمئنم اگر با این رشته آشنا بشید بهش علاقه مند میشید.)

به امید مفید بودن برای همه!

2. 6 کاربر از پست مفید چكاوك سپاس کرده اند .

عضو قدیمی
    آخرین بازدید
    جنسيت
    خواهر
    سطح
    100
    افتخارات:
    مخالفت
    0
    مخالفت شده 0 در 0 پست
    سپاس ها
    6,019

اول یه تعریف کلی از مهندسی صنایع:
    (هر چند که میدونم به علت گستردگی حوزه کاری این رشته کسی تا حالا نتونسته تعریف جامعی بده!)

یكي از ويژگي هاي رشته مهندسي صنايع اين است كه نمي توان اين رشته را در يك جمله خلاصه كرد و آن را مانند يك كپسول كوچك ارائه داد. اين رشته تحصيلي بسيار وسيع است و از مديريت گرفته تا زمان سنجي، از كنترل كيفيت تا تجزيه و تحليل و طراحي، همه را شامل مي شود و به همين دليل وقتي شما مي گوييد "من يك مهندس صنايع هستم" مردم نمي توانند تخصص شما را در يك محدوده كوچك و تنگ محصور بكنند.
    دكتر قدسي پور استاد مهندسي صنايع دانشگاه صنعتي اميركبير نيز در معرفي اين رشته مي گويد: مهندسي صنايع بيشتر با مديريت واحدهاي توليدي سروكار دارد و با يك نگرش سازمان يافته مسائل و مشكلات كارخانه را تحليل كرده و به گونه اي عمل مي كند كه با حداقل ورودي مواد حداكثر خروجي را داشته باشد. چون طراحان يك واحد از صنعتي مهندسي مكانيك گرفته تا برق و يا ساير رشته ها عموماً وقتي مشغول طراحي مي شوند از مسائل اقتصادي، افزايش بهره وري و ساير مسائل غافل مي مانند اما يك مهندس صنايع براي مثال هنگام برنامه ريزي براي اداره كارخانه اي كه داراي كارگران زياد و ماشين آلات بسيار است به مساله توجه مي كند كه چگونه مي توان بيكاري ماشين آلات را به حداقل رساند و از نيروي انساني نيز بهترين استفاده را كرد و در ضمن محصول كارخانه فوق كمترين ضايعات را داشته و نگهداري و تعميرات ماشين آلات نيز به بهترين نحو انجام بگيرد.

"آيا اين بهترين روش است؟"

اين سوالي است كه فكر يك مهندس صنايع را دائماً به خود مشغول مي كند تا به اين وسيله بهترين راه را براي توليد محصول و حل مسايل و مشكلات يك واحد صنعتي يا خدماتي پيدا كند.
    دكتر سيدحسيني استاد مهندسي صنايع دانشگاه علم و صنعت ايران مي گويد: البته همه مهندسان سعي مي كنند كه بهترين روش را براي ساختن چيزي پيدا كنند ولي مساله اين جا است كه آنها فقط در زمينه رشته خود داراي دانش فني هستند ولي مهندس صنايع كسي است كه براي مثال مطلبي از مهندس شيمي مي گيرد و در مورد مشكل مهندسي مكانيك از آن استفاده مي كند و بهترين روش را بدست مي آورد، از سوي ديگر يك مهندس صنايع مي تواند شكاف عميق مابين مديران اجرايي و مهندسان طرح و توسعه را پرنمايد چون يك مهندس مي تواند حرفهاي تخصصي اش را به يك مهندس صنايع تفهيم كند، در صورتي كه ممكن است نتواند به رئيس غيرمهندس خود نشان بدهد كه در حال كوشش براي انجام چه كاري است.

4. 5 کاربر از پست مفید چكاوك سپاس کرده اند .

عضو قدیمی
    آخرین بازدید
    جنسيت
    خواهر
    سطح
    100
    افتخارات:
    مخالفت
    0
    مخالفت شده 0 در 0 پست
    سپاس ها
    6,019

زمينه*هاي اشتغال

رشته مهندسي صنايع به اين دليل كه زمينه*هاي گوناگون فعاليت*هاي توليدي و خدماتي را با ديد كلي*نگر مورد توجه قرار مي*دهد، در افزايش بهره*وري و بهبود فرآيندها نقش موثري را مي*تواند ايفا كند. با گذشت زمان، صاحبان صنايع و سياستگذاران امور اقتصادي به اين نكته پي*برده*اند و همين امر باعث افزايش توجه به مهندسي صنايع به عنوان ابزاري در جهت انجام بهتر كارها گشته است.

از آنجا كه ايران جزو كشورهاي در حال توسعه است از سويي با افزايش مصرف داخلي، نياز به توسعه ابزارهاي توليد و يا بهبود روش*هاي توليد و افزايش بهره*وري به منظور استفاده مناسب*تر از منابع توليد به شدت احساس مي*شود و از سوي ديگر، كشور وارد عرصه*هايي از خدمات مي*گردد كه تاكنون تجربه آن را نداشته است. (به عنوان مثال مي**توان به تجارت الكترونيك، بانك*داري الكترونيكي و... اشاره كرد) در هر دو زمينه، مهندسي صنايع و سيستم، نقش موثري ايفا مي*كنند و بنابراين نياز كشور به اين رشته، هم*اكنون بسيار زياد بوده و در آينده نيز همچنان ادامه و افزايش خواهد داشت. از لحاظ زمينه كلي كار، صرف نظر از برخي كارهاي ويژه، تفاوت چشمگيري ميان مهندسين صنايع و سيستم در بازار داخلي كشور وجود ندارد.

از آنجايي**كه وظيفه اصلي مهندسين صنايع، بهبود روش*ها و افزايش بهره*وري جهت استفاده بهتر از منابع و نيز مدرن كردن و اتوماسيون فرآيندهاي توليد و طراحي فرآيندهاي خدماتي به نحوي كارا است و با توجه به وضعيت كنوني صنايع و ارگان*هاي خدماتي كشور، زمينه*هاي خدمت زيادي براي دانش آموختگان اين رشته مهيا است.

6. 4 کاربر از پست مفید چكاوك سپاس کرده اند .

عضو قدیمی
    آخرین بازدید
    جنسيت
    خواهر
    سطح
    100
    افتخارات:
    مخالفت
    0
    مخالفت شده 0 در 0 پست
    سپاس ها
    6,019

زمينه*هاي فعاليت در مهندسي صنايع

با پيشرفت و تحول سريع علوم و فنون و پيچيدگي*هاي روز افزودن آن، بالطبع نظام*هاي توليدي و خدماتي نيز گسترش يافته*اند که در اين ميان اداره صحيح و مناسب اين گونه واحدها مستلزم بکارگيري تکنيک*هاي علمي و پيشرفته جهت پيش بيني مدلسازي، برنامه*ريزي، تأمين و تدارک، اجرا و نظارت و ارزيابي نتايج حاصله در راستاي وظايف مديريتي است. همان*طور که مي*دانيم فعاليت هر نظام اعم از توليدي يا خدماتي با اتکا بر فناوري خاص آن امکان تداوم و استمرار دارد و صرف*نظر از ماهيت فني و صنعتي امر، فناوري داراي چهار جز اصلي شامل تجهيزات، امکانات توليدي و خدماتي، مديريت و سازمان، نيروي انساني و دانش فني است. از آنجايي که رشته*هاي مهندسي مرسوم نظير مهندسي مکانيک، برق، ساختمان و ... بيشتر به ابعاد فني صنعت توجه دارند در فرايند کسب و کار رقابتي به تنهايي پاسخگوي مسائل پيچيده خدمات مهندسي و مديريتي مدرن امروزي که بصورت سيستماتيک، تحولات سياسي، اجتماعي، اقتصادي و باورهاي انساني را، در چرخه حيات سيستم*هاي مورد توجه خود، لحاظ نمي*نمايند، نيستند. لذا براي رفع چنين کمبودهايي در قرن حاضر به ويژه طي چند دهه اخير، رشته جديدي تحت عنوان مهندسي صنايع با بهره*گيري از علوم رياضي، فيزيکي، اجتماعي، اقتصادي و تکنيک*ها و فنون مهندسي بوجود آمده است. با توجه به مراتب فوق شايد مناسب بود اين رشته با عنوان مهندسي مديريت معرفي مي*شد، چرا که کاربردهاي آن محدود به صنعت نيست و هر موسسه انتفاعي و غير انتفاعي با جنبه صنعتي يا خدماتي مي*تواند از فنون و تکنيک*هاي مهندسي صنايع بهره*گيرد.

مبحث صرف منابع و حصول حداکثر نتيجه از منابع مصروفي چيزي نيست که منحصر به صنعت يا بنگاه خاصي باشد و امروزه با توجه به کمبود منابع، ارتقاء سطح بهره*وري، امري ضروري و حياتي محسوب مي*شود که نشانگر بستر گسترده براي فعاليت*هاي مهندسي صنايع نفتي است. مهندسي صنايع در حرفه*ها و مشاغلي هم*چون، بانکداري، خدمات مشاوره*اي، صنعت بيمه، شرکت*هاي هواپيمايي، کشتيراني، بيمارستان*ها، کارخانجات، کشت و صنعت، خدمات شهري، استاديوم*هاي ورزشي و يا هر مکان ديگري که نياز به برنامه*ريزي، هدايت، مديريت و ارتقا بهره*وري است، کاربرد دارد.

برخي از زمينه هاي کاري مشخص مهندسي صنايع در بازار کسب و کار عبارتند از:

برنامه ريزي استراتژيک و عملياتي سازمان

مديريت توليد

مديريت مهندسي

مديريت پروژه

مهندسي لجستيک

سيستم*هاي توليدي

مهندسي سيستم*هاي کيفيت

مهندسي سيستم*هاي اطلاعاتي

مهندسي مالي

مهندسي ارزش

مهندسي سيستم*هاي بهره*وري

طراحي فرايندها و ساختارهاي سازماني (من کارم همینه، به طور تخصصی)

در اینجا اختصارا به توضیح برخی از موارد بالا می پردازیم

1 - مدیریت تولید Manufacturing management:

از انجایی که اعتبار هر کشور صنعتی به توانایی ان کشور در تولید موثر بستگی دارد در کشورهای صنعتی به این گرایش توجه بسیاری می شود.مهندسان تولید در راستای کسب مزیت هایی در رقابت های جهانی ازمهندسی شیمی مهندسی مکانیک و اقتصاد همراه با مهندسی صنایع بهره می گیرند تا مسایل طراحی توسعه و اجرای عملیات سیستمهای تولیدی پیشرفته را به طور موثر حل کنند.

2 - مدیریت مهندسی Engineering management:

در چند دهه اخیر این زمینه پیشرفت زیادی داشته است . دلیل این پیشرفت را در سه سطح می توان دید. درسطح ملی تلاش برای رهبری تکنولوژیکی که از کمبود مواد اولیه بهره وری پایین و افزایش رقابت بین المللی ناشی می شود توسعه تکنولوژی های جدید و مدیریت سیستم های تکنولوژی را ایجاب میکند.
    در سطح صنعت مدیریت بدون مهندسی با مشکل روبرو شده است ونقش مهم مهارت های مهندسی واطلاعات در مدیریت سیستم های مهندسی مشهود است.در سطح فردی مهندسانی که در نتیجه ی موفقیتهای فنی شان به مدیریت کشیده می شوند هر چقدر هم ازنظر فنی قوی باشند برای رویارویی با پیچیدگی های مسيولیت مدیرت اماده نیستند.

3 - سیستم های تولیدی Production systems :

این زمینه بر روی طراحی وکنترل تولید توزیع وسیستم های خدماتی تاکید دارد و شامل طراحی کارخانه طراحی حمل ونقل برنامه ریزی تولید کنترل موجودی وبرنامه ریزی وکنترل تولیدی وتوزیع می باشد.

4 - مهندسی مالی Financial engineering:

مهندسی مالی برای کسانی که مایل به کار بانکداری مدیریت مالی و امور مشاوه ای مالی هستند طراحی شده است.اموزش در این زمینه شامل فرایندهای احتمالی بهینه سازی محاسبات وبازارهای مالی وکاربرد انها می باشد.

5_مهندسی کیفیت Quality engineering:

به دلیل رقابت روز ا فزون بین الملی که توجه به بهبود کیفیت محصولات وخدمات را اجتناب ناپذیر ساخته است وبه دلیل پیچیدگی روزافزون سیستمهای تولیدی وخدماتی کنونی امروزه به مهندساین است که بتوانند با مفاهیم وابزارهای فنی ومدیریتی سیستمهای کیفیت را اجرا و هدایت کنند.گرایش مهندسی کیفیت در مهندسی صنایع تلاش درجهت تربیت چنین افرادی دارد. اموزش در این زمینه برمبنای بهبود کیفیت استراتژی های کیفیت سازمانی و روشهای اماری تاکید دارد.

6 - مهندسی سیستمهای اطلاعاتی Information systems engineering:

این گرایش برای کسانی طراحی شده است که مایل به یادگیری مهارت های مهندسی ومدیریتی با تاکید بر سیستم های اطلاعاتی ومحاسباتی هستند علاقه مندان به این گرایش با توانایی های نظیر برنامه نویسی کامپیوتر ومهارت های مربوط به سیستم های اطلاعاتی و اشنایی با نرم افزارهای متفاوت قادرند سیستمهای اطلاعاتی را برای کنترل زنجیره عرضه تولید و تجارت طراحی کننده بجز زمینه های شغلی فوق الذکر بارزترین حیطه کاری مهندسین صنایع(بخصوص در کشورمان ایران)کارخانجات وسازمان های تولیدی می باشد.

8. 5 کاربر از پست مفید چكاوك سپاس کرده اند .

عضو قدیمی
    آخرین بازدید
    جنسيت
    خواهر
    سطح
    100
    افتخارات:
    مخالفت
    0
    مخالفت شده 0 در 0 پست
    سپاس ها
    6,019

البته امیدوارم حوصله تون بیاد همه اینا رو بخونید.
    (هر چند که در مورد مهندسی صنایع خیلی ناقص گفته شده!!!)

10. 4 کاربر از پست مفید چكاوك سپاس کرده اند .

دیگه صاحب خونه هستن
    آخرین بازدید
    [ ]
    جنسيت
    خواهر
    سطح
    100
    Overall activity: 16.0%
    افتخارات:
    SocialRecommendation Second ClassVeteranCreated Album picturesTagger Second Class
    حالت من
    Khoshhal
    مخالفت
    0
    مخالفت شده 0 در 0 پست
    سپاس ها
    12,181
    سپاس شده 20,496 در 5,099 پست

یا رفیق من لا رفیق له
    سلام

ببخشید در مورد بازار کارش خیلی توضیحتون واضح نیس. یعنی بازار کارش خوبه یا بد؟
    آخه برای برادرم انتخاب اول آزادش رو صنایع زدم خودش برق-قدرت دوست داشت منتها ریاضیش خیلی قوی نیس.
    بازار کارش چه طوره ؟ به خصوص برای آقایون؟

من دخيل التماسم را به چشمت بسته ام *********** هشتمين دردانه زهرا(س)، به دادم مي رسي...؟

12. 5 کاربر از پست مفید yarehojat سپاس کرده اند .

عضو قدیمی
    آخرین بازدید
    جنسيت
    خواهر
    سطح
    100
    افتخارات:
    مخالفت
    0
    مخالفت شده 0 در 0 پست
    سپاس ها
    6,019

ببین خلاصه بگم، درسای اصلی مهندسی صتایع( یعنی درسایی که سال سوم و آخر میخونن) هر کدومش یه زمینه کاریه، البته بهتره برنامه های کامپیوتری مربوط به اون درس رو بدونی و یه آشنایی اولیه باهاش داشته باشی.
    تو این رشته اگر اهل مطالعه، زبان، و آشنایی با کامپیوتر مخصوصاً اکسل،وُرد، پاورپوینت و . . . و حتی برنامه نویسی باشی، نونت تو روغنه!!! البته اگر هم اهلش نباشی بازم وضعت بد نیست.

توی این رشته، پروژه های درسی اهمیت زیادی دارند، کسی که میخواد توی این رشته بتونه از لیسانسی که گرفته برای استخدام اولیه اش استفاده بکنه، بهتره پروژه های درسی رو عملی برداره، یعنی همش دنبال پاس کردن درسا با ترجمه های الکی نباشه.

مجلات علمی زیاد بخونه!

خوبه یه هنری داشته باشه، مثلاً نقاشی، خطاطی، موسیقی یا هر هنر دیگه ای، که باعث بشه خلاقیتش تقویت بشه.
    باید بتونه مطالب رو به هم ربط بده و مطالبی که شاید به نظر کاملاً به هم بی ربط باشند رو یکجا در نظر بگیره و برای استفاده همزمان توی ذهنش داشته باشه.

اینا خصوصیاتیه که یک مهندس صنایع خوب داره( ومسلماً نمیشه گفت همه مهندسین صنایع کاملاَ مهندس خوبی هستند!)

اما در مورد بازار کار نمیدونم کدوم قسمت صحبتم برات گنگه! ولی ببین، از هر کس که بپرسی شاید بهت در وهله اول بگه بازار کار خیلی خوبی داره، ولی هر کسی اگر یه کم بیشتر دقت کنه به این نتیجه میرسه که خُب در عوض رقابت هم زیاده بر سر این بازار کار و البته بازار کار بالقوه توی این رشته بینهایته ولی بالفعلش برای برادر شما کاملاً بستگی به عملکرد امثال من داره که چطور زمینه رو به عنوان مهندس صنایع قدیمی تر براشون مهیا کنیم.
    به طور کلی، یک مهندس صنایع میتونه توی یه کارخانه تولیدی از ماشن گرفته تا نمکدون و از هوافضا گرفته تا شهرداری و بانک و حمل و نقل و بیمارستان و . . . استخدام بشه.ولی تو میتونی حتی ده تا مهندس صنایع توی یک ساززمان ببینی که کار هیچکدوم به هم ربط نداره و حتی نزدیک نست ظاهراً.
    یک مهندس صنایع میتونه در مورد اینکه یک انبار برای یک سازمان در کجا ساخته بشه تا . . . اجرای یک طرح اقتصادی، مشاوره بده و اعمال نظر بکنه.(البته اینا توی سطوح بالای کار هست)

14. 6 کاربر از پست مفید چكاوك سپاس کرده اند .

عضو قدیمی
    آخرین بازدید
    جنسيت
    خواهر
    سطح
    100
    افتخارات:
    مخالفت
    0
    مخالفت شده 0 در 0 پست
    سپاس ها
    6,019

مثلاً شغل خود من.

ماهیت شغل من تحلیل و طراحی فرایند ها و ساختارهای سازمانی بود، البته با رویکرد حرکت دادن سازمان مشتری به سمت اتوماسیون.

به طور کلی توی هرجایی و توی هر سازمانی، یک سری فرایندها در جریانه تا اون سازمان به اهدافی که براش ایجاد شده برسه.
    مثلاً واحد خرید و تدارکات باید نیازهای کارکنان سازمان رو تامین کنه تا اونها بتونن به درستی به ارباب رجوع پاسخ بدن و کارش رو راه بندازن.(الان فرایند خرید رو در یک سازمان خدمات عمومی مثل شهرداری بررسی میکنیم.)
    من که کارمند بخش روابط عمومی هستم، نیاز به یک گوشی تلفن دارم برای پاسخگویی به مردم.
    نیازم رو به مدیرم اعلام میکنم.
    مدیر این نیاز رو بررسی میکنه و میتونه تایید یا رد بکنه.(فرض میکنیم تایید میکنه)
    حالا ممکنه لازم باشه مدیر مالی، واحد کنترل بودجه و ... این درخواست رو تایید کنند.(دقت کنید که هنوز یه خرید نرسیدیم!)
    بعد از بررسی ها تصمیم گرفته میشه که آیا گوشی باید خریداری بشه یا اینکه گوشی با مشخصات درخواستی من در انبار موجوده یا نه!
    (تا اینجا یک فرایند درخواست کالا در جریان بود که الان به فرایند خرید کالا تبدیل میشه)
    در صورت نیاز میره به واحد خرید.
    حالا اونجا بررسی میشه که چطور خریداری بشه، جزء تنخواه باشه یا بمونه سر ماه با بقیه درخواست های واحدهای دیگه خریداری بشه، بعد دستور خرید داده بشه، کی بخره؟ تا کی مهلت داره؟ از کجا تامین مالی بشه؟ و .... تا تحویل گوشی به من و تایید دریافت گوشی از طرف من برای اینکه بعداً بتونه ردیابی بشه!

خُب! سرت گیج رفت؟
    چقدر تایید!آیا همش لازمه؟
    آیا بهتر نبود اول انبار رو میگشتیم بعد مدیر مالی رو درگیر میکردیم؟
    حالا توی واحد خرید چطوری خریداری بشه بهتره؟ از چه روش خریدی استفاده بشه وقت کمتر و نتیجه بهتری خواهیم یافت؟
    و خیلی از مسائلی که حتی ممکنه خود تو برات سوال پیش بیاد و حتی براش پیشنهادی داشته باشه.
    اینجا یک مهندس صنایع دو تا نقش میتونه داشته باشه،
    یکی من که فرایندها رو طوری تغییر میدم و فرم ها رو طوری طراحی میکنم که به افراد سازمان برای تصمیم گیری بهتر کمک کنه!
    یکی هم مهندس صنایعی هست که توی اون سازمانه و در مقاطعی که دیگه کاری از من برنمیاد روش ها رو طوری تشریح میکنه و شکل میده که باز هم نتایج بهتری نسبت مرحله قبل عاید سازمان بشه!

نمیدونم تونستم برات یه گوشه کوچک از یکی از زمینه های کاری مهندسی صنایع رو تشریح کنم یا نه؟!

16. 5 کاربر از پست مفید چكاوك سپاس کرده اند .

عضو قدیمی
    آخرین بازدید
    جنسيت
    خواهر
    سطح
    100
    افتخارات:
    مخالفت
    0
    مخالفت شده 0 در 0 پست
    سپاس ها
    6,019

راستی یه چیز دیگه یادم رفت.

یک مهندس صنایع باید بتونه همه اون چیزایی که دیگران نمیبیننش یا بهش توجه نمیکنن و یه جورایی مسائلی که دیگران تو سازمان از حل اونها عاجز هستند رو ببینه و حل کنه! حتی و مخصوصاً مسائلی که مدیران نمیبینن!!!

18. 5 کاربر از پست مفید چكاوك سپاس کرده اند .

دیگه صاحب خونه هستن
    آخرین بازدید
    [ ]
    جنسيت
    خواهر
    سطح
    100
    افتخارات:
    SocialRecommendation Second ClassVeteranCreated Album picturesTagger Second Class
    حالت من
    Khoshhal
    مخالفت
    0
    مخالفت شده 0 در 0 پست
    سپاس ها
    12,181

یا رفیق من لا رفیق له
    سلام

واقعا ممنون از توضیحات کامل و جامعت اما یه نکته جالب اینه که وقتی داشتم می خوندمشون کاملا قیافت جلو چشم بود و صدا توی گوشم. دلم برات تنگ شده بید

من دخيل التماسم را به چشمت بسته ام *********** هشتمين دردانه زهرا(س)، به دادم مي رسي...؟

20. 4 کاربر از پست مفید yarehojat سپاس کرده اند .

عضو قدیمی
    آخرین بازدید
    جنسيت
    خواهر
    سطح
    100
    افتخارات:
    مخالفت
    0
    مخالفت شده 0 در 0 پست
    سپاس ها
    6,019

^ قربونت.دل به دل راه داره.

22. 2 کاربر از پست مفید چكاوك سپاس کرده اند .

عضو قدیمی
    آخرین بازدید
    جنسيت
    خواهر
    سطح
    100
    افتخارات:
    مخالفت
    0
    مخالفت شده 0 در 0 پست
    سپاس ها
    6,019

اما رشته مهندسی صنایع تو دانشگاه در مقطع کارشناسی، سه تا گرایش داره:

- برنامه ریزی و تحلیل سیستم ها. (رشته خودم)

- تولید صنعتی.

- تکنولوژی صنعتی.

از نظر کلاس(!) به ترتیب از اول به آخره! و همینطور از گرایش اول به آخر،از میزان مفید بودن این رشته برای خانما کم میشه!
    و البته تکنولوژی صنعتی به مکانیک نزدیکه!

یه رشته به اسم ایمنی صنعتی هم در مقطع کاردانی وجود داره که به بعضی از دروس مهندسی صنایع نزدیکه.

24. 4 کاربر از پست مفید چكاوك سپاس کرده اند .

عضو جديد
    آخرین بازدید
    شنبه ۲۳ فروردین ۹۳ [ ۱۴:۰۳]
    سطح
    61
    Level completed: 32%, Points required for next Level: 206
    Overall activity: 0%
    افتخارات:
    SocialVeteran5000 Experience Points
    مخالفت
    0
    مخالفت شده 0 در 0 پست
    سپاس ها
    460
    سپاس شده 296 در 58 پست

سلام
    تو جایی که کار میکنم 3 تا از کارشناس هام مهندس صنایع هستند و به لحاظ کاری بازوی راستم هستند.
    خیلی خیلی رشته جالبیه
    به قول خودشون رشته صنایع یه اقیانوس هستش به عمق یک وجب
    یعنی همه چی رو پوشش میده .
    متاسفانه مهندسی صنایع رو یا برای واحدهای تضمین کیفیت و کنترل تولیدی ها فقط به کار می برند
    بعضی ها هم مهندسی صنایع رو رشته آمار اشتباه میگیرین
    متاسفانه توی خیلی از جاها بچه های مهندسی صنایع واقعا به دلیل تحلیل های خوبی که ارائه میدن مورد ظلم واقع میشن
    ----------------------
    در ضمن روز به روز دارم به دکتر الوانی علاقه مندتر میشم مخصوصا کتابهای مدیریت عمومی و مدیریت تولید شون خیلی جامع هستش

26. 6 کاربر از پست مفید يه مديونه امام رضا سپاس کرده اند .

عضو قدیمی
    آخرین بازدید
    [ ]
    سطح
    100
    Overall activity: 1.0%
    افتخارات:
    SocialVeteran50000 Experience Points
    مخالفت
    0
    مخالفت شده 0 در 0 پست
    سپاس ها
    47,399
    سپاس شده 6,445 در 1,395 پست

سلام
    عجب رشته جالبی است رشته مهندسی صنایع
    منم با نظر يه مديونه امام رضا موافقم .
    ان شالله در آینده نچندان دور مطالب چكاوك را ادامه می دهم .
    [برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید]

شايد چالاك ترين انسان نباشم،

شايد بالا، بلندترين
    يا نيرومندترين نباشم،
    شايد بهترين و زيرك ترين نباشم،
    اما قادرم كاري را بهتر از ديگران انجام دهم
    و اين كار هنر خود بودن است.

28. 5 کاربر از پست مفید penhan سپاس کرده اند .

عضو قدیمی
    آخرین بازدید
    جنسيت
    خواهر
    سطح
    100
    افتخارات:
    مخالفت
    0
    مخالفت شده 0 در 0 پست
    سپاس ها
    6,019

نقل قول نوشته اصلی توسط يه مديونه امام رضا نمایش پست ها
    سلام
    تو جایی که کار میکنم 3 تا از کارشناس هام مهندس صنایع هستند و به لحاظ کاری بازوی راستم هستند.
    خیلی خیلی رشته جالبیه
    به قول خودشون رشته صنایع یه اقیانوس هستش به عمق یک وجب
    یعنی همه چی رو پوشش میده .

متاسفانه مهندسی صنایع رو یا برای واحدهای تضمین کیفیت و کنترل تولیدی ها فقط به کار می برند
    بعضی ها هم مهندسی صنایع رو رشته آمار اشتباه میگیرین
    متاسفانه توی خیلی از جاها بچه های مهندسی صنایع واقعا به دلیل تحلیل های خوبی که ارائه میدن مورد ظلم واقع میشن
    ----------------------
    در ضمن روز به روز دارم به دکتر الوانی علاقه مندتر میشم مخصوصا کتابهای مدیریت عمومی و مدیریت تولید شون خیلی جامع هستش
    این جمله معروفترین جمله در زبان مهندسی صنایعه!

البته دکتر الوانی بیشتر تو رشته مدیریت طرفدار دارند. اگر به مدیریت علاقه مندین، کتابای دکتر رضائیان رو هم بخونید.خوبه.

راستی خوشحال میشم بدونم شغل شما چیه و کار مهندسین صنایعی که باهاشون کار میکنید چیه(عنوان شغلی و وظایفشون از دید شما)؟
    فکر میکنم به بهتر مطرح شدن و معرفی شدن این رشته کمک کنه.
    و البته برای من و هر مهندس صنایعی خوبه که بدونه دیدگاه همکاران و دیگران در مورد کارشون چیه؟!

30. 3 کاربر از پست مفید چكاوك سپاس کرده اند .

عضو جديد
    آخرین بازدید
    شنبه ۱۶ فروردین ۹۳ [ ۲۳:۱۳]
    سطح
    44
    Level completed: 62%, Points required for next Level: 77
    افتخارات:
    SocialVeteran1000 Experience Points
    مخالفت
    0
    مخالفت شده 0 در 0 پست
    سپاس ها
    158
    سپاس شده 124 در 34 پست

سلام

يه استاد داشتيم مي گفتن:(البته به شوخي)
    اين مهندسين صنايع هر جا با بچه هاي مكانيك برخورد كنند، ميگن ما رشتمون مديريتيه و از مسائل فني سر در نمياريم
    هر جا با فارغ التحصيلان مديريت سر و كار داشته باشند ميگن ما رشتمون فنيه و كاري به اصول مديريت نداريم
    هر جا هم هر دو گروه باشند، براي اينكه ضايع نشند شروع ميكنند به بحث سياسي
    [برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید]
    ویرایش توسط basim : یکشنبه ۲۹ اسفند ۸۹ در ساعت ۱۳:۰۸

32. 6 کاربر از پست مفید basim سپاس کرده اند .

عضو قدیمی
    آخرین بازدید
    جنسيت
    خواهر
    سطح
    100
    افتخارات:
    مخالفت
    0
    مخالفت شده 0 در 0 پست
    سپاس ها
    6,019

^
    اینم از هنر مهندسین صنایعه!

34. 3 کاربر از پست مفید چكاوك سپاس کرده اند .

دیگه صاحب خونه هستن
    آخرین بازدید
    [ ]
    جنسيت
    خواهر
    سطح
    100
    افتخارات:
    حالت من
    Khoshhal
    مخالفت
    0
    مخالفت شده 0 در 0 پست
    سپاس ها
    12,181

یا رفیق من لا رفیق له
    سلام

یه وقت کم نیاری خواهر جون

عضو قدیمی
    آخرین بازدید
    جنسيت
    خواهر
    سطح
    100
    افتخارات:
    مخالفت
    0
    مخالفت شده 0 در 0 پست
    سپاس ها
    6,019

قربون شما!
    هستیم خدمتتون.

37. کاربر روبرو از پست مفید چكاوك سپاس کرده است .

عضو جديد
    آخرین بازدید
    سطح
    44
    افتخارات:
    مخالفت
    0
    مخالفت شده 0 در 0 پست
    سپاس ها
    158
    سپاس شده 124 در 34 پست

سلام. سال نو مبارك
    حالا كه بحث داغه يه كمكي از مهندسين صتايع مي خواستم اگه لطف كنيد!
    من براي يكي از درسهام دارم در مورد "توليد ناب" تحقيق مي كنم. كسي مطلب مفيدي داره؟ منبع تحقيق خوب چي سراغ داريد؟
    در مورد كتاب "سيستم توليد تويوتا" جايي براي دانلود هست؟
    اگه ميشه زودتر جوابم رو بديد چون مي خوام توي تعطيلات تمومش كنم
    ممنون

39. کاربر روبرو از پست مفید basim سپاس کرده است .

عضو جديد
    آخرین بازدید
    سطح
    44
    افتخارات:
    مخالفت
    0
    مخالفت شده 0 در 0 پست
    سپاس ها
    158
    سپاس شده 124 در 34 پست

نقل قول نوشته اصلی توسط چكاوك نمایش پست ها
    ^ :laie_97:
    اینم از هنر مهندسین صنایعه!
    ميگم از اين هنرها بازم داريد كه ما خبر نداشته باشيم؟؟

41. کاربر روبرو از پست مفید basim سپاس کرده است .

دیگه صاحب خونه هستن مدال ها:
    Calendar Award

آخرین بازدید
    [ ]
    جنسيت
    برادر
    سطح
    100
    Overall activity: 8.0%
    افتخارات:
    SocialVeteranTagger Second Class25000 Experience Points
    مخالفت
    0
    مخالفت شده 0 در 0 پست
    سپاس ها
    1,358
    سپاس شده 7,927 در 2,264 پست

نقل قول نوشته اصلی توسط basim نمایش پست ها
    ميگم از اين هنرها بازم داريد كه ما خبر نداشته باشيم؟؟
    ربطی نداره!
    ولی بازگشت آیدی تون به تالار مسروریم... از پست هاتون استفاده میکنیم.....

43. کاربر روبرو از پست مفید hands of god سپاس کرده است .

عضو جديد
    آخرین بازدید
    سطح
    44
    افتخارات:
    مخالفت
    0
    مخالفت شده 0 در 0 پست
    سپاس ها
    158
    سپاس شده 124 در 34 پست

جناب منجم باشي عزيز
    چرا ناراحت مي شي؟ منظوري نداشتم. بجاي اينكه بحث به حاشيه كشيده بشه، اگه كمكم كنيد خيلي مسرورتر ميشم
    ممنون از لطفتون

45. کاربر روبرو از پست مفید basim سپاس کرده است .

دیگه صاحب خونه هستن مدال ها:
    Calendar Award

آخرین بازدید
    [ ]
    جنسيت
    برادر
    سطح
    100
    Overall activity: 8.0%
    افتخارات:
    SocialVeteranTagger Second Class25000 Experience Points
    مخالفت
    0
    مخالفت شده 0 در 0 پست
    سپاس ها
    1,358
    سپاس شده 7,927 در 2,264 پست

جناب منجم باشي عزيز
    چرا ناراحت مي شي؟ منظوري نداشتم. بجاي اينكه بحث به حاشيه كشيده بشه، اگه كمكم كنيد خيلي مسرورتر ميشم
    ممنون از لطفتون
    نه داداش! ناراحت نشدم! اون جملۀ ربطی نداره رو به پست خودم گفتم!!! دیدم پست زدین، یه سری هم به وبلاگتون زدم گفتم همینجا دوباره خیر مقدم بگم

47. 3 کاربر از پست مفید hands of god سپاس کرده اند .

عضو قدیمی
    آخرین بازدید
    [ ]
    جنسيت
    خواهر
    سطح
    94
    Level completed: 73%, Points required for next Level: 275
    Overall activity: 1.0%
    افتخارات:
    SocialVeteran10000 Experience Points
    مخالفت
    0
    مخالفت شده 0 در 0 پست
    سپاس ها
    2,944
    سپاس شده 6,175 در 1,549 پست

ما شنیدیم اسم دیگه ی مهندسی صنایع ،مهندسی گلابی هس

49. 2 کاربر از پست مفید sanaa سپاس کرده اند .

عضو جديد
    آخرین بازدید
    سطح
    44
    افتخارات:
    مخالفت
    0
    مخالفت شده 0 در 0 پست
    سپاس ها
    158
    سپاس شده 124 در 34 پست

نقل قول نوشته اصلی توسط منجم باشي نمایش پست ها
    نه داداش! ناراحت نشدم! اون جملۀ ربطی نداره رو به پست خودم گفتم!!! دیدم پست زدین، یه سری هم به وبلاگتون زدم گفتم همینجا دوباره خیر مقدم بگم
    ممنون جناب منجم باشي عزيز. از لطف شما سپاسگزارم
    نمي دونم آخر اين دوستان صنايع كسي مي خواد كمك كنه يا نه؟

51. 2 کاربر از پست مفید basim سپاس کرده اند .

عضو قدیمی
    آخرین بازدید
    جنسيت
    خواهر
    سطح
    100
    افتخارات:
    مخالفت
    0
    مخالفت شده 0 در 0 پست
    سپاس ها
    6,019

Smile

سلام. سال نو مبارك
    حالا كه بحث داغه يه كمكي از مهندسين صتايع مي خواستم اگه لطف كنيد!
    من براي يكي از درسهام دارم در مورد "توليد ناب" تحقيق مي كنم. كسي مطلب مفيدي داره؟ منبع تحقيق خوب چي سراغ داريد؟
    در مورد كتاب "سيستم توليد تويوتا" جايي براي دانلود هست؟
    اگه ميشه زودتر جوابم رو بديد چون مي خوام توي تعطيلات تمومش كنم
    ممنون
    سلام.
    شرمنده تا امروز تهران نبودم!
    یه کوچولو بی زحمت بگید چه رشته ای میخونید!
    من کتاب تولید تویوتا رو خودم دارم.
    ولی برای مطلب قابل ارسال باید بگردم.
    لطفاً ایمیلتون رو برایم پیام بدید.

اما سایت [برای مشاهده لینک ها شما باید عضو سایت باشید برای عضویت در سایت بر روی اینجا کلیک بکنید]منابعش بد نیست، انگلیسی به دردتون میخوره؟

حالا چرا تولید ناب؟!!! فقط یه تحقیقه دانشجوئیه؟

راستی هنرا رو یواش یواش توضیح میدم!

53. 4 کاربر از پست مفید چكاوك سپاس کرده اند .

عضو قدیمی
    آخرین بازدید
    جنسيت
    خواهر
    سطح
    100
    افتخارات:
    مخالفت
    0
    مخالفت شده 0 در 0 پست
    سپاس ها
    6,019

Smile

نقل قول نوشته اصلی توسط sanaa نمایش پست ها
    ما شنیدیم اسم دیگه ی مهندسی صنایع ،مهندسی گلابی هس
    شما دیر رسیدی، بحثش رو توی تاپیک درد دل دانشجویی کردیم قبلاً.

55. 2 کاربر از پست مفید چكاوك سپاس کرده اند .

عضو جديد
    آخرین بازدید
    شنبه ۲۳ فروردین ۹۳ [ ۱۴:۰۳]
    سطح
    61
    Level completed: 32%, Points required for next Level: 206
    افتخارات:
    SocialVeteran5000 Experience Points
    مخالفت
    0
    مخالفت شده 0 در 0 پست
    سپاس ها
    460
    سپاس شده 296 در 58 پست

سلام
    ظرفیت سنجی انسان و ماشین
    زمان سنجی
    بهینه سازی خطوط تولید با استفاده از erp
    طراحی و سازماندهی جدول توزیع مشاغل
    طراحی کارخانه و جانمایی دستگاه ها و خطوط تولیدی
    به عبارتی بازوی راست مدیریت شرکت در جلسات - فروش - قراردادها و ........
    ....
    .....

57. 4 کاربر از پست مفید يه مديونه امام رضا سپاس کرده اند .

عضو قدیمی
    آخرین بازدید
    جنسيت
    خواهر
    سطح
    100
    افتخارات:
    مخالفت
    0
    مخالفت شده 0 در 0 پست
    سپاس ها
    6,019

Smile

نقل قول نوشته اصلی توسط يه مديونه امام رضا نمایش پست ها
    سلام
    ظرفیت سنجی انسان و ماشین
    زمان سنجی
    بهینه سازی خطوط تولید با استفاده از erp
    طراحی و سازماندهی جدول توزیع مشاغل
    طراحی کارخانه و جانمایی دستگاه ها و خطوط تولیدی
    به عبارتی بازوی راست مدیریت شرکت در جلسات - فروش - قراردادها و ........
    ....
    .....
    شما از خط قرمز رد شدید!!!

جالبه!
    شاهد از غیب رسید.
    من کارآموزیم زمانسنجی و بالانس خط مونتاژ بود.

در مورد خط قرمز، من کارشناس تحلیل و طراحی بودم به عنوان کارشناس پیاده سازی راهکارهای سازمانی، البته پایه کار erp بوده.
    اما میشه دیدتون رو در مورد بهینه سازی خطوط تولید با استفاده از "برنامه ریزی منابع سازمان" بنویسید؟!
    الان خریدید نرمافزارشو یا درحال بررسی و تصمیم گیری هستید؟
    یا دارید از نرم افزار برنامه ریزی تولید استفاده میکنید؟
    ممنون میشم.

59. 2 کاربر از پست مفید چكاوك سپاس کرده اند .

صفحه 1 از 3 123 آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع